Zabytki
2015-05-02
 

Kościół p.w. św. Walentego Biskupa

walenty1  walenty2

Kościół p.w. św. Walentego Biskupa został zbudowany w 1171r. Była To prywatna kaplica rodu Sandywojów. Kościół przetrwał do 1579r. kiedy to uległ rozpadowi. Obecny Kościół zbudowany został z modrzewiu w 1719r. przez przeora klasztoru cystersów w Obrze, Mateusza Wichrowskiego. Remontowany w roku 1773. Podczas okupacji hitlerowskiej przekształcono go na magazyn butów. W latach 2000-2001 przeprowadzono remont kapitalny.


Kościół p.w. św. Jakuba Większego

Obra_klasztor_1 Obra_klasztor_2 Obra_klasztor_3

Kościół w stylu barokowym został wybudowany w latach 1722-57r. na gruntach dawnego klasztoru, zniszczonego w czasie dwukrotnego najazdu Szwedów według planów Jana Catenazziego. Polichromia kościoła św. Jakuba to przede wszystkim jego sklepienie, składające się z sześciu kopuł. Freski te przedstawiają sceny z życia Cystersów namalowane przez artystę Brzozowskiego z Poznania w latach 1753-54. Główną ich postacią jest św. Bernard, chociaż można też zobaczyć w nich Trójcę Przenajświętszą, Maryję, chóry anielskie, św. Cecylię, św. Wojciecha, św. Stanisława i innych Cystersów, a także scenę ustanowienia Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej, sceny z Apokalipsy św. Jana i wiele innych. Freski są dość mocno zniszczone zębem czasu, popękane, z widocznymi próbami przemalowania lub poprawiania, mimo tego jesteśmy dumni, że znajdują się one w naszym kościele parafialnym.


Obrzańskie Muzeum Misyjne

Muzeum_Misyjne1  Muzeum_Misyjne2

Obrzańskie Muzeum Misyjne w swoich zbiorach prezentuje eksponaty o różnym charakterze. Należą do nich zabytki sztuki sakralnej, pozostałe po pobycie cystersów w Obrze, ale przede wszystkim pamiątki ofiarowane przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy prowadzą działalność ewangelizacyjną w ponad sześćdziesięciu krajach, na niemal wszystkich kontynentach. Prezentujemy wybrane eksponaty i pamiątki. Oczywiście zapraszamy do obejrzenia pełnej ekspozycji misyjnej w murach naszego seminarium oraz do zwiedzania całego obiektu klasztornego, cystersko-oblackiego. Grupy pragnące zwiedzić seminarium oraz muzeum z przewodnikiem prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem tel. 068 384-20-47.


źródło OMI Obra


liczba odwiedzin: 876168 online: 1
Copyright © Obra. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
Strona główna
Kontakt