Aktualności
SPRAWOZDANIE Z ZEBRANIA WIEJSKIEGO.
2015-11-18
PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA WIEJSKIEGO W OBRZE Z DNIA 18 LISTOPADA 2015 ROKU

 
 PORZĄDEK ZEBRANIA WIEJSKIEGO: 
1. Powitanie zaproszonych gości. 
2. Przedstawienie tematyki zebrania wiejskiego.
3. Wystąpienie zaproszonych gości. 
4. Wolne głosy, zapytania. 

W zebraniu wiejskim w dniu 18 listopada 2015 roku uczestniczyło 126 osób.

 Ad. 1 Na początku Sołtys Obry pani Anna Piskorska powitała przybyłych gości: Wiceburmistrza Wolsztyna Pana Tomasza Spiralskiego, Panią Justynę Mikołajewską- Naczelnika Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska, Panią Agnieszkę Czajkę- Radną Rady Miejskiej, Pana Andrzeja Pulikowskiego – Przewodniczącego Zarządu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wolsztynie i Koła Łowieckiego „Diana”,  Pana Kazimierza Wawrzynowicza- regionalistę, autora książki „Zarys dziejów Obry”,O.Proboszcza Tadeusz Kala, sołtysów: Jażyńca- Panią Monikę Reimann
 i Nowej Obry- Pana Grzegorza Żurawskiego, przedstawicieli mediów i mieszkańców Obry.

Ad. 2 Następnie Pani Sołtys przedstawiła sprawy, które będą poruszane podczas zebrania, a mianowicie: 

1. Aktualna sytuacja w związku z wydaniem przez Burmistrza Wolsztyna odmownej decyzji określenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na: "Produkcji środków poprawiających właściwości gleby w miejscowości Obra, gmina Wolsztyn, powiat wolsztyński", przewidzianego do realizacji na dz.nr 1648 obr. Obra( po podziale dz. nr 1648/1). Ziemia Polska złożyła odwołanie od tej decyzji. 
 
2. Założenie Stowarzyszenia  Miłośników Winnicy i Jeziora Świętego.

 Ad.3 Pierwszym z zaproszonych gości, który zabrał głos był Pan Kazimierz Wawrzynowicz, który przedstawił informacje na temat Jeziora Świętego, zwracając uwagę na uwarunkowania geograficzne, ekologiczne i hydrologiczne naszego jeziora. Powiedział, że Jezioro Święte to jedno z najczystszych w okolicy, z piękną plażą, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy Obry i sąsiednich miejscowości, a także turyści. Dlatego potrzeba działań, które miałyby na celu uchronienie Jeziora Świętego od grożącej mu inwestycji, o której Pan Kazimierz słyszał. 
Następnie głos zabrała Pani Justyna Mikołajewska – Naczelnik Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska i zapoznała mieszkańców z przebiegiem dotychczasowej procedury administracyjnej w sprawie wniosku firmy „Ziemia Polska” o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na: „Produkcji środków poprawiających właściwości gleby w miejscowości Obra na działce nr 1648. Pani Naczelnik powiedziała, że sprawa trwa już od maja 2014 roku. Dodała, że raport dla przedsięwzięcia uzyskał pozytywną opinię PPSSE w Wolsztynie oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. W październiku 2015 roku Urząd Miejski w Wolsztynie wydał decyzję odmowną dla tej inwestycji. W dużej mierze oparto się o działania mieszkańców Obry: petycje m. in. Bractwa Kurkowego w Wolsztynie, listy z podpisami (ok 1000) wyrażające sprzeciw w związku z budową kompostowni, nagłośnienie w prasie itp. 6 listopada 2015 roku firma „Ziemia Polska” odwołała się od tej decyzji. Na dzień dzisiejszy sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które ma podjąć decyzję w tej kwestii.
 Głos zabrał także wiceburmistrz Wolsztyna Pan Tomasz Spiralski zwracając uwagę na niebezpieczeństwa tej inwestycji w tym miejscu. Zwłaszcza, że i jezioro, i strefa letniskowa, a także zabudowa mieszkalna znajdują się w bliskim sąsiedztwie omawianej inwestycji. Jest to okolica turystyczna, ekologiczna, stąd też przywóz odpadów, śmieci niewiadomego pochodzenia może zaburzyć ten krajobraz. Pan wiceburmistrz podziękował mieszkańcom Obry za determinację, za jedność, za mówienie tym samym językiem w tej ważnej dla naszej miejscowości i okolicy sprawie. Przy okazji Pan wiceburmistrz wspomniał o planowanej budowie ścieżki rowerowej do Świętna i Jażyńca. 
W sprawie kompostowni wypowiedział się także Przewodniczący Rady Sołeckiej, a jednocześnie radny Rady Miejskiej, Pan Jakub Lorenz. Uznał, że to co chce nam zafundować „Ziemia Polska” to bomba ekologiczna. Odwołał się do wydarzeń w Dąbrówce Wielkopolskiej- sprawa bardzo podobna do naszej. Nie wiadomo jakiego pochodzenia będą to odpady, nie wiadomo, skąd będą przywożone. Dziennie może się tędy przemieścić od kilku do kilkunastu wanien z odpadami. Dlatego nie możemy tego tak zostawić. Poza tym biegnie tutaj szlak turystyczny (Szlak Brązowy). Pan Jakub Lorenz  przedstawił propozycję założenia stowarzyszenia pod nazwą „Stowarzyszenie Miłośników Winnicy i Jeziora Świętego”. Jako stowarzyszenie mielibyśmy moc prawną. Poprosił Panią Agnieszkę Czajkę, radną Rady Miejskiej, by przedstawiła zasady organizacji i funkcjonowania stowarzyszenia. Pani Agnieszka powiedziała, jakie warunki muszą być spełnione, aby powstało stowarzyszenia (minimum 15 członków), trzeba opracować cele stowarzyszenia, statut, wyłonić władze stowarzyszenia i zarejestrować w KRS. Od tego momentu stowarzyszenie może formalnie i prawnie działać. 
Kolejną osobą która zabrała głos w sprawie był Pan Andrzej Pulikowski- Starszy Bractwa Kurkowego- Bractwa Strzeleckiego, do którego należy strzelnica na Krutli. Wspomniał, że jako Bractwo włożyli dużo pracy, by ten teren na Krutli doprowadzić do czystości i estetyki (wcześniej było tam też wysypisko). Dziś teren jest zadbany, odbywają się tu spotkania towarzyskie, imprezy integracyjne. Ten obszar dzisiaj żyje, a co będzie jak powstanie tu kompostownia. Nie pozostanie im nic innego jak stamtąd się wynieść. 
Po wysłuchaniu gości, mieszkańcy zaniepokojeni tą całą sytuacją pytali m.in. o to: 
- co w sytuacji, gdy będą ulewne deszcze, to części tego składowiska (odpady) będą spływać do jeziora? 
- dlaczego wydano decyzję bez konsultacji z mieszkańcami (PPSSE w Wolsztynie), bez wizji lokalnej w terenie, czy ktoś tu był, widział miejsce      lokalizacji, czy za biurka podpisywał zgodę? 
- pytano też, kto jest prawnym właścicielem działki, którą zamierza kupić „Ziemia Polska”? 
- czy nasze władze rozmawiały z mieszkańcami lub władzami tych miejscowości w pobliżu, których „Ziemia Polska” założyła kompostownię? 
- dlaczego nie ma na sali przedstawiciela firmy „Ziemia Polska”, jak również właściciela działki, który chce sprzedać ziemię na tę inwestycję? Padło jeszcze wiele innych pytań, na które w miarę możliwości starano się odpowiedzieć. Wszystkich nas jednak łączy determinacja i chęć działania. Podczas zebrania pani sołtys wraz z Panem Lorenzem zachęcili obecnych do wzięcia udziału w spotkaniu z redaktorem TVP INFO. Tematem spotkania będzie sprawa kompostowni na Krutli. Data relacji na żywo zostanie podana w późniejszym terminie.
 Na koniec Pani Sołtys podziękowała gościom i mieszkańcom Obry za przybycie i zachęciła do wstępowania w szeregi stowarzyszenia.
Na tym zebranie zakończono.
liczba odwiedzin: 1217778 online: 1
Copyright © Obra. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
Strona główna
Kontakt